Najkorzystniejsze kredyty dla rolników na dowolny cel

21 października
13:25 2014

Droga rolników po kredyty być może nie jest usłana różami, jednak przy odrobinie wysiłku znalezienie atrakcyjnej oferty nie powinno być problemem.

Rolnicy, głównie przez sezonową formę uzyskiwania dochodów i często nie do końca jasne i rzetelne prowadzenie rozliczeń, muszą nastawić się na pewne utrudnienia podczas rozmów z bankiem i starań o kredyt gotówkowy na dowolny cel. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że rolnik – tak jak każda inna osoba – ma prawo do wnioskowania o dowolny kredyt konsumencki. Problemem może być, tak jak w każdym innym przypadku, odpowiednia wysokość dochodów i przebied dotychczasowej historii kredytowej. Jeśli spełnimy oczekiwania banku, z pewnością otrzymamy atrakcyjny kredyt. Możliwości są tym większe, że banki coraz chętniej obsługują rolników, traktując ich jako przedsiębiorców z sektora Agro, których działalność niejednokrotnie jest bardziej dochodowa niż większości osób zatrudnionych na umowy o pracę.

Banki kierują jednak najwięcej ofert do rolników, którzy za pomocą kredytu pragną rozwinąć swoją działalność, np. przez zakup nowych maszyn czy użytków rolnych. W Banku BGŻ możemy np. liczyć na preferencyjny kredyt do kwoty 1,5 mln zł z niskim oprocentowaniem – od 3 proc. Jest to możliwe dzięki pokryciu części odsetek przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W Banku Zachodnim WBK można natomiast skorzystać z pożyczki, która dodatkowo pozwala na uzyskanie dotacji z środków europejskich. Warunki każdej pożyczki ustalane są indywidualnie, przy czy bank zaznacza, że pozytywna decyzja jest możliwa nawet bez wniesienia wkładu własnego przez rolnika.

W przypadku GetinBanku środki z dedykowanego rolnikom kredytu można przeznaczyć na dowolny cel. W tym przypadku możemy tez liczyć na nieco uproszczone procedury, a także kredyt zaciągany na okres do  lat, w maksymalnej kwocie  do 150 000 zł.

Szanse rolników na uzyskanie kredytu są obecnie naprawdę duże i żadna osoba uzyskująca dochody z tytułu prowadzenia działalności rolniczej nie powinna czuć jakichkolwiek kompleksów podczas rozmów z doradcą bankowym. Warto poszukiwać też dedykowanych produktów, znacznie uatrakcyjniających spłatę zobowiązań i pozwalających na uzyskanie środków bez nadmiernych formalności, często koniecznych w przypadku standardowych produktów.