Dlaczego oferty kredytów dla stałych i nowych klientów się różnią?

21 lutego
22:08 2017

Banki zazwyczaj faworyzują stałych i sprawdzonych klientów. Nowych często traktują z rezerwą i mają wobec nich większe wymagania. Dlaczego?

Stali i sprawdzeni klienci rzeczywiście są przez banki faworyzowani, szczególnie jeżeli terminowo wywiązują się ze swoich zobowiązań kredytowych, a ponadto mają konta osobiste i na te konta wpływają ich wynagrodzenia, a także mają założone lokaty bankowe itd. Słowem: dzieje się tak, jeżeli powierzyli bankom prowadzenie swoich finansów, dzięki czemu instytucje te mają do nich wgląd.

Oczekują od banków bonusów

Powierzając bankowi prowadzenie swoich finansów, klient zaufał bankowi. Nic dziwnego, że oczekuje tego samego od banku, np. liczy na tańszy kredyt czy wyższe oprocentowanie zdeponowanych w tym banku pieniędzy. Dla banków z kolei stali klienci są bardziej wiarygodni niż nowi, którzy przyszli do banku np. po kredyt. Mając wgląd do finansów klienta, banki są w stanie określić swoje ryzyko, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Nic dziwnego, że stały klient starający się o kredyt może liczyć nie tylko na uproszczone procedury, ale również na niższe oprocentowanie, a także inne bonusy.

Weryfikacja jest najważniejsza

Nowi klienci są anonimowi, banki nic o nich nie wiedzą, dlatego dokładnie weryfikują tych, którzy ubiegają się o kredyty. Bardziej skomplikowane są też w tym przypadku formalności związane z udzieleniem kredytu. Banki dokładnie sprawdzają ich zdolność kredytową oraz historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Jednak w ofercie bankowej pojawiają się też często atrakcyjne oferty (np. lokat bankowych) skierowane tylko do nowych klientów. Bankom zależy na przyciągnięciu jak największej liczby klientów i dlatego w ich ofertach pojawiają się promocyjne propozycje skierowane do nowych osób.

Różne banki – różne preferencje

Oczywiście, preferencje dla stałych klientów są różne w różnych bankach. Nie ma jednakowych zniżek oprocentowania czy prowizji kredytów lub zwyżek oprocentowania lokat bankowych. Należy pamiętać, że statusu stałego klienta nie nabywa się jedynie dlatego, że ma się założone konto osobiste w tym czy innym banku. Z rachunku trzeba aktywnie korzystać, nie przekraczać limitów w koncie i spłacać terminowo swoje zadłużenia. Tym właśnie zdobywa się zaufanie banków.

Banki kuszą nowych klientów

Banki kuszą nowych klientów szczególnie w obszarze kont osobistych oraz lokat bankowych. Za założenie konta bankowego niektóre proponują nawet nagrody rzeczowe, typu zegarki czy tablety. Na tego rodzaju promocje należy jednak szczególnie uważać, bowiem bywają to konta na niekoniecznie korzystnych warunkach. Należy sprawdzić koszt użytkowania takiego rachunku. Niezmiernie ważne są wszelkiego rodzaju opłaty, np. za prowadzenie konta czy za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne. Nie wolno dać się omamić prezentami.

Ważna dokładna analiza

Generalnie, stali klienci mogą liczyć na pewne bonusy w macierzystych bankach, ale nie zwalnia ich to od obowiązku sprawdzania produktów i usług w innych bankach. Jeżeli staramy się o kredyt, należy dokładnie przeanalizować również oferty innych instytucji bankowych. Mogą one być po prostu korzystniejsze, dlatego tak ważna jest analiza ofert oraz dopasowanie kredytu do naszych potrzeb i sytuacji finansowej – a konta bankowego do tego, jak będziemy go później użytkować. Istotne jest to, czy mamy zamiar aktywnie z niego korzystać, czy też ma nam ono służyć jedynie do wpłaty i wypłaty gotówki oraz dokonywania podstawowych opłat.