Jak posługiwać się rankingami kredytów mieszkaniowych?

04 lutego
19:45 2017

Zanim ktokolwiek podejmie decyzję w sprawie kupna mieszkania najpierw dokładnie sprawdza różne nieruchomości – jest to zachowanie istotne i cenione. Rozwaga i skrupulatność jest równie ważna przy wyborze kredytu mieszkaniowego. Dlatego warto w tej kwestii posłużyć się rankingami kredytów mieszkaniowych.

Rankingi kredytów mieszkaniowych zestawiają oferty, kładąc szczególny nacisk na ich szczegóły. Dzięki temu można porównać i zweryfikować propozycje banków. Jednym słowem, rankingi kredytów mieszkaniowych mają niewątpliwe zalety, ponieważ pozwalają na znalezienie najkorzystniejszego kredytu mieszkaniowego z oferowanych w danym momencie i skracają samodzielne porównywanie wielu propozycji dostępnych na rynku.

Umiejętne wykorzystanie rankingów kredytów mieszkaniowych jest niezwykle istotne przy tak dużej inwestycji jak zakup mieszkania i związanym z tym długookresowym obciążeniem domowego budżetu. Przecież zakup mieszkania na kredyt wiąże się ze spłacanie rat kredytowych, a to może trwać nawet 25-35 lat. Dlatego należy się przygotować na wybór kredytu i wysokość comiesięcznej raty. Każdy, kto chce skorzystać z rankingów kredytów mieszkaniowych, może to zrobić w dowolnej chwili, ponieważ są one regularnie publikowane przez prasę i portale specjalizujące się w tematyce finansowej i bankowej.

Rankingi kredytów mieszkaniowych porównują głównie: wysokość rat, marży i prowizji, możliwe koszty dodatkowe ubezpieczeń, warunki wiązanej sprzedaży i łączne koszty spłaty długu. Ponadto oceniane jest maksymalne LTV, możliwe najwyższy okres kredytowania czy wielkość sprzedaży. Rankingi prezentują oferty wyselekcjonowane zgodnie z określonymi zasadami, a kryteria zestawień mogą być różne, bo poszczególne oferty kredytowe skierowane są do określonych klientów, dlatego z niektórych kredytów nie każdy może skorzystać. Stąd analizując zestawienia, warto pamiętać o kredytach posiadających najniższe koszty, bo te udzielane są na warunkach promocyjnych, z których można skorzystać jedynie na określonych zasadach związanych z przynależnością, np. do konkretnych grup zawodowych. Należy zwrócić również uwagę na to, że popularne kredyty mieszkaniowe związane są z innymi produktami oferowanymi przez bank – wtedy istnieje konieczność zakupu całego pakietu. Rankingi kredytów mieszkaniowych są pomocne, jednak o istocie każdej oferty kredytu decyduje indywidualny potencjał i zdolność kredytowa klienta.