Kiedy konsolidacja się opłaca?

21 września
16:24 2016

Kredytobiorca posiadający kilka różnych zobowiązań może skorzystać z konsolidacji kredytów. Jednak taka ewentualność nie jest dostępna dla każdego klienta, ponieważ jest uzależniona od różnych warunków, stawianych przez bank. Kiedy warto skorzystać z konsolidacji kredytów?

Kredyt konsolidacyjny umożliwia połączenie posiadanych zobowiązań w jeden wspólny kredyt, co pozwala na spłacanie jednej raty, zwykle wraz z obniżeniem jej wysokości, a w konsekwencji ze zmniejszeniem miesięcznego obciążenia budżetu domowego. Konsolidacją kredytów mogą być objęte następujące zobowiązania: pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, hipoteczne, zadłużenia na karcie kredytowej, kredyty ratalne, limity w koncie itp.

Jak wnioskować o konsolidację?

Proces zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego jest przeprowadzany tak samo, jak w przypadku innych zobowiązań. Kredytobiorca musi oprócz zaświadczenia o zarobkach złożyć także dokumenty poświadczające wysokość aktualnych zadłużeń, które mają zostać objęte konsolidacją. Następnie bank dokonuje weryfikacji zdolności kredytowej wnioskodawcy i sprawdza jego historię kredytową w BIK-u. Pamiętajmy, że kredytobiorca mający duże opóźnienia w spłacie zaciągniętych zobowiązań nie ma szans na kredyt konsolidacyjny w banku.

Po podjęciu pozytywnej decyzji o udzieleniu konsolidacji, instytucja finansowa w pierwszej kolejności spłaca zobowiązania kredytobiorcy. Czasami kredyt konsolidacyjny może zostać udzielony na wyższą kwotę niż wynosiła wysokość pożyczek i kredytów do skonsolidowania, wtedy taka suma trafia do kredytobiorcy i można ją przeznaczyć na dowolny cel.

Kiedy konsolidacja się opłaca?

Konsolidacja jest opłacalna w sytuacji, gdy kredytobiorca posiada kilka małych zobowiązań, które bardzo obciążają budżet domowy. Dzięki takiemu kredytowi klient może zyskać dłuższy okres spłaty kredytu konsolidacyjnego, co wpłynie na zmniejszenie raty miesięcznej, która odciąży budżet domowy. Często kredytobiorcy decydują się na takie rozwiązanie skuszeni dodatkowym zastrzykiem gotówki, ponieważ mając tak wiele zobowiązań, nie mieliby szans na nową pożyczkę. Otrzymując przy kredycie konsolidacyjnym dodatkowe środki, mogą je zaś przeznaczyć na remont mieszkania lub na nowy sprzęt RTV albo AGD.